Zajímavá místa v TureckuAspendos

Aspendos bylo antické město v Pamfýlii, jehož ruiny s výjimečně dobře zachovalým amfiteátrem leží na jihu Turecka, asi 46 km východně od Antalye, poblíž vesnice Balkesu. Amfiteátr s kapacitou pro přibližně 20 tisíc diváků pochází z římské císařské doby a donedávna se používal pro pořádání různých kulturních akcí.


Efes

Efes je nejrozsáhlejší a zároveň nejzachovalejší antické město na území Turecka. Je zde rozsáhlý komplex budov, sloužících v současné době především pro rozvoj turistického ruchu. Město je zvláštní tím, že má dva vstupy. Oblast kolem tohoto starověkého města není zcela archeologicky prozkoumána, ale nalezené části starověkého města dávají tušit slávu a moc, kterou ve své době město Efes mělo. Nacházejí se zde zbytky velkého amfiteátru, přední fasáda Celsovy knihovny a stál zde také slavný Artemidin chrám, který byl jedním ze sedmi divů starověkého světa, ale bohužel z něj zbyl už jen jediný sloup.


Hadrianova brána

V roce 130 našeho letopočtu navštívil Antalyi císař Hadrián a na počest císaře byla ve městě vystavěna Hadriánova brána, která má formu vítězného oblouku. Brána se skládá ze tří obloukových průjezdů, které jsou z přední strany zdobené čtyřmi korintskými sloupy. Dlouhá léta byla brána skryta v seldžuckých hradbách, odhalena pro širokou veřejnost byla až v 50. letech 20. století.


Hagia Sofia

Hagia Sofia, čili chrám Boží Moudrosti, je byzantský chrám z let 532-537. Nachází se v zátoce Zlatý roh v Istanbulu a je to jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa. Původní křesťanská svatyně s centrání kupolí a sídlo patriarchy byla po dobytí Konstantinopole Osmany upravena na mešitu a později opatřena minarety. Od roku 1934 slouží jako muzeum. Zajímavostí je, že téměř tisíc let (do dokončení katedrály v Seville v roce 1520) byla Hagia Sofia největší katedrálou na světě.


Kappadokie

Kappadokie je díky svým pohádkovým skalním útvarům, podzemním městům a starobylým kaplím jednou z nejnavštěvovanějších vnitrozemských oblastí Turecka. Jedná se o oblast o rozloze přibližně 300 km2, na které se rozprostírá spousta ojedinělých skalních útvarů, které vznikly pravděpodobně ze ztvrdlého sopečného popela.


Mešita Sultan Ahmed

Mešita Sultan Ahmed je historická mešita, která je nejznámějším symbolem Istanbulu. Díky obložení stěn modrými dlaždicemi je též známa pod názvem Modrá mešita. Po Hagii Sofii se jedná o druhou největší mešitu ve městě, která má jako jediná šest minaretů. U mešit platí pravidlo, že běžná mešita má jeden minaret, lepší může mít dva minarety, ale šest minaretů smí mít pouze mešita v Mekce. Pověst proto praví, že sultán musel nakonec nechat postavit v Mekce sedmý minaret.


Pamukkale

Pamukkale (bavlněný hrad) je jednou z největších přírodních atrakcí v Turecku. Jedná se o svah pokrytý sněhově bílým travertinem, který z dálky skutečně připomíná hrad z bavlny. Rozloha bílého „hradu“ je 2 700 metrů na šířku a 160 metrů na výšku. Areál se nachází v jihozápadní části země nedaleko města Denizli. Místo Pamukkale je oblast tektonického zlomu, kde na povrch vytékají minerální prameny bohaté na vápník. Z minerální vody stékající po skále vznikají usazeniny - travertin, díky čemuž vznikaly v průběhu mnoha tisíc let působivé terasy, kaskády a jezírka. Pramen je aktivní i v současné době. Pamukkale je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.
Vstup do areálu je za drobný poplatek (20 TL). Aby nedošlo k poškození teras, musí návštěvníci chodit bosí. Odměnou jim je příjemné brouzdání jezírky s minerální vodou (koupání je ale v současné době bohužel již zakázané).


Palác Topkapi

Palác Topkapi se nachází ve městě Istanbul a byl oficiální rezidencí osmanských sultánů v letech 1465 až 1853. Byl postaven pro státní příležitosti a pro zábavu panstva a v současné době je jednou z hlavních turistických atrakcí Istanbulu. Palác je velký komplex složený ze čtyř hlavních dvorů a spousty menších budov. Na vrcholu jeho existence jako panského sídla zde žilo více než 4 000 lidí. Palác je od ostatních částí města oddělen vysokou zdí.

Phaselis

Pozůstatky starodávného města Phaselis leží nedaleko dnešního městečka Kemer. Ve své době bylo město Phaselis velmi významné obchodní centrum mezi Řeckem, Egyptem, Asií a Fénicií a jeho pozůstatky se dochovaly dodnes.


see on this website link here

Objevte krásy Turecka - dovolená levně